Ste inovativni? Vas zanima reševanje problemov transporta in mobilnosti? Želite načrtovati in upravljati sodobne prometne sisteme in prevozne storitve, kot to zahteva in pričakuje družba, zavezana k trajnostnemu razvoju?
Na študijskem programu Prometno inženirstvo 1. stopnje boste pridobili temeljna in specifična uporabna znanja za kreativno in inovativno reševanje problemov iz načrtovanja organizacije in upravljanja prometa ter mobilnosti v sodobnih mestih, v državi, v javnih službah in podjetjih, kakor tudi znanje prometnega planiranja, dimenzioniranja prometne infrastrukture, napovedovanja bodočih prometnih obremenitev. Študij obravnava tudi izdelave načrtov prometnih ureditev ter prometnih študij, celostnih prometnih strategij, načrtov trajnostne mobilnosti in analiz s področja prometne varnosti ter priprave in organizacije prevoznih storitev v potniškem in tovornem prometu. Nepogrešljivo je tudi znanje izvajanja tehničnega nadzora vozil in infrastrukture, izdelave investicijskih programov s področja transporta, prometa in mobilnosti, priprave strokovnih podlag za izdelavo strateških prometno-infrastrukturnih projektov, priprave prometnega dela strokovnih podlag za izdelavo presoj vpliva na okolje.
Univerzitetni študijski program Prometno inženirstvo 1. stopnje vključuje predavanja rednih in gostujočih profesorjev iz prakse, veliko praktičnega dela na seminarskih nalogah in projektih ter številne ekskurzije.
DIPLOMIRANI INŽENIR prometa (UN) – dipl. inž. prom. (UN)
DIPLOMIRANA INŽENIRKA prometa (UN) – dipl. inž. prom. (UN)
V univerzitetni študijski program Prometno inženirstvo se lahko vpiše:
Če bo sprejet sklep o omejitvi vpisa, bodo kandidati iz točk a) in c) izbrani glede na:
kandidati iz točke b) izbrani glede na:
Temeljni cilji programa
Študentje bodo v univerzitetnem dodiplomskem študijskem programu »Prometno inženirstvo« v okviru splošnih kompetenc pridobili predvsem:
– Kreativnost in inovativnost kot rezultat širokega spektra nabora vsebin pri študiju.
– Sposobnost analize, sinteze in predvidevanja rešitev ter posledic.
– Obvladovanje osnov raziskovalnih metod, postopkov in procesov, razvoj kritične in samokritične presoje.
– Sposobnost uporabe znanja v praksi.
– Razvoj komunikacijskih sposobnosti in spretnosti, posebej komunikacij v mednarodnem okolju.
– Etično refleksijo in zavezanost profesionalni etiki.
– Kooperativnost, delo v skupini in v mednarodnem okolju
Študij konča, kdor opravi vse s študijskim programom predpisane obveznosti in tako zbere najmanj 180 ECTS.
Študent lahko izbira med naslednjimi izbirnimi predmeti:
Kandidati se po Merili za prehode med študijskimi programi vpišejo :
Prehod je mogoč, v kolikor kandidat izpolnjuje naslednje pogoje:
Kandidat mora v skladu s Pravilnikom o priznavanju znanj in spretnosti v študijskih programih Univerze v Mariboru fakulteti posredovati:
Pri prehodu iz enega študijskega programa v drugega se kandidatu lahko priznajo opravljene študijske obveznosti, upoštevajoč vsebino, obseg in zahtevnost znanja novega programa ter se mu določijo nove obveznosti, ki jih mora opraviti, če želi zaključiti študij v novem študijskem programu.
S pravilnikom in učnimi načrti predmetov so za vsako učno enoto navedene oblike preverjanja in ocenjevanja študentov. Spodbujajo se načini sprotnega preverjanja in ocenjevanja znanja, s tem pa študentom omogočamo sproten nadzor nad lastnim napredkom pri študiju.
Diplomant študijskega programa za pridobitev univerzitetne izobrazbe (1. stopnja) lahko nadaljuje z magistrskim študijem (2. stopnja) skladno s pogoji, ki jih določi visokošolski zavod, ki razpisuje podiplomski študijski program.